Log In Start studying!

Select your language

Suggested languages for you:
Answers without the blur. Sign up and see all textbooks for free! Illustration

Q40.

Expert-verified
Pre-algebra
Found in: Page 279
Pre-algebra

Pre-algebra

Book edition Common Core Edition
Author(s) Ron Larson, Laurie Boswell, Timothy D. Kanold, Lee Stiff
Pages 183 pages
ISBN 9780547587776

Answers without the blur.

Just sign up for free and you're in.

Illustration

Short Answer

Drinks A restaurant sells drinks in 3 sizes of cups: small, medium, and large. The small cup costs $.89 and holds 9 ounces. The medium cup costs $1.29 and holds 12 ounces. The large cup costs $1.59 and holds 15 ounces. Which size cup costs the least per ounce?

The small cup costs the least per ounce.

See the step by step solution

Step by Step Solution

Step 1 . Given

Given that

The small cup costs $0.89 and holds 9 ounces.

The medium cup costs $1.29 and holds 12 ounces.

The large cup costs $1.59 and holds 15 ounces.

Step 2 . To determine

We have to determine which size cup costs least per ounce.

Step 3 . Calculation 

In order to find the size of cup that costs least per ounce, we will calculate the cost of each cup per ounce. For that, we find the unit rates.

Unit rate for the small cup is:

$0.89÷99 ounces÷9 [Divide numerator and denominator by 9]$0.0991 ounce

So, the cost is $0.099 per ounce for the small cup.

Unit rate for the medium cup is:

$1.29÷1212 ounces÷12 [Divide numerator and denominator by 12]$0.1081 ounce

So, the cost is $0.108 per ounce for the medium cup.

Unit rate for the large cup is:

$1.59÷1515 ounces÷15 [Divide numerator and denominator by 15]$0.1061 ounce

So, the cost is $0.106 per ounce for the large cup.

Step 4 . Conclusion 

Comparing the three prices we see that, $0.099 per ounce is the least cost. And it corresponds to the small cup.

It means the small cup costs the least.

Recommended explanations on Math Textbooks

94% of StudySmarter users get better grades.

Sign up for free
94% of StudySmarter users get better grades.