Americas
Europe
Q40.
Expert-verifiedDrinks A restaurant sells drinks in 3 sizes of cups: small, medium, and large. The small cup costs $.89 and holds 9 ounces. The medium cup costs $1.29 and holds 12 ounces. The large cup costs $1.59 and holds 15 ounces. Which size cup costs the least per ounce?
The small cup costs the least per ounce.
Given that
The small cup costs $0.89 and holds 9 ounces.
The medium cup costs $1.29 and holds 12 ounces.
The large cup costs $1.59 and holds 15 ounces.
We have to determine which size cup costs least per ounce.
In order to find the size of cup that costs least per ounce, we will calculate the cost of each cup per ounce. For that, we find the unit rates.
Unit rate for the small cup is:
So, the cost is $0.099 per ounce for the small cup.
Unit rate for the medium cup is:
So, the cost is $0.108 per ounce for the medium cup.
Unit rate for the large cup is:
So, the cost is $0.106 per ounce for the large cup.
Comparing the three prices we see that, $0.099 per ounce is the least cost. And it corresponds to the small cup.
It means the small cup costs the least.
94% of StudySmarter users get better grades.
Sign up for free