Log In Start studying!

Select your language

Suggested languages for you:
Answers without the blur. Sign up and see all textbooks for free! Illustration

Q28.

Expert-verified
Pre-algebra
Found in: Page 278
Pre-algebra

Pre-algebra

Book edition Common Core Edition
Author(s) Ron Larson, Laurie Boswell, Timothy D. Kanold, Lee Stiff
Pages 183 pages
ISBN 9780547587776

Answers without the blur.

Just sign up for free and you're in.

Illustration

Short Answer

Find the unit rate.

24 muffins$15

The unit rate of 24 muffins$15 is 1.66 muffins per dollar.

See the step by step solution

Step by Step Solution

Step 1 . Given

The given ratio is24 muffins$15 .

Step 2 . To determine

We have to determine the unit rate.

Step 3 . Calculation

We can find the unit rate by making the denominator = 1.

24 muffins$1524 muffins÷15$15÷15 [Divide numerator and denominator by 15] 1.66 muffins$1 [Simplify]

So, the unit rate of 24 muffins$15 is 1.66 muffins per dollar.

Recommended explanations on Math Textbooks

94% of StudySmarter users get better grades.

Sign up for free
94% of StudySmarter users get better grades.